• Narnia má talent
     • Narnia má talent

     • Múdrosť má mnoho podôb a jej prítomnosť (či neprítomnosť) sa premieta do každej oblasti nášho života. Nie je len otázkou zbierania vedomostí, či pamäte. Nie je len otázkou vrodených daností a dispozícií. Je to o každodennom rozhodovaní, využívaní a správnom používaní toho, čo máme, čo sme dostali, doteraz získali.

      Bolo preto radosťou vidieť prezentáciu usilovnosti a odvahy našich rozvíjajúcich sa prvostupniarskych talentov v Narnia má telent 2017, ktorú  sme si plne vychutnali pred vypuknutím jarných prázdnin.

       

      Vyhral tu každý, kto na sebe pracuje a rozvíja to, čo do neho Boh vložil. Bola to veru oslava v úžasnej atmosfére. 

    • Múdrosť
     • Múdrosť

     • Vo februári sme sa v našej Narnii rozprávali o múdrosti. 

       

      Ak niekto výborne ovláda pravopis, sype anglické slovíčka z rukáva, či vypočíta aj tie najťažšie príklady z matematiky, vtedy mnohí uznanlivo skonštatujeme: "Hmm, to je ale múdry človek!" 

      My však vieme, že toto je zjednodušené vnímanie. 

      Tá múdrosť, o ktorej sme sa bavili my, je trošku iná. Je to životná múdrosť. Je to práve ten typ múdrosti, ktorou oplýval jednoduchý cestár z rozprávky O troch grošoch, či Maťko z rozprávky Múdry Maťko a blázni - títo dvaja určite do školy nechodili a predsa sa o nich píše s rešpektom ako o múdrych. Z tohto vyplýva, že na to, aby sme boli múdri, do školy chodiť nepotrebujeme. 

      Omyl, kamaráti. 

      Vzdelanie nám dáva krídla, vďaka nemu sa naša životná múdrosť zväčšuje. Nevieme zrazu, čo je to nuda, lebo na svete je toľko zaujímavých vecí, o ktorých chceme vedieť viac. Chceme sa naučiť mnohým veciam, robiť ich, vyrábať - jednoducho, v dni múdreho človeka nie je ani chvíľku nuda. Múdry človek vie, že na našej Zemi sa nenachádza iba on. Po ňom prídu ďalšie generácie, jeho deti, vnuci a tí tiež túžia po živote na krásnej modrej planéte. Múdry človek si dokáže ľahko vytvoriť názor na niečo, jeho úsudok neoklame ani najrafinovanejšia reklama v telke. A tých je tam veru neúrekom. 

       

      Kamaráti, buďme múdri!

    • ExpEdícia
     • ExpEdícia

     • Naša škola sa od r. 2017, spolu s ďalšími ZŠ na Slovensku, zapojila do inovatívneho Projektu zmeny vyučovania prírodných vied na 2. stupni ZŠ – ExpEdície. Cieľom projektu je pomáhať základným školám meniť sa na miesta, kde majú žiaci radosť z vlastného objavovania, experimentovania a konštruovania si vlastných poznatkov. Miesta, kde ich učitelia na tejto ceste za poznaním expertne sprevádzajú v bezpečnom prostredí a s kolegiálnou podporou.

      Prvé takto netradične a výskumne ladené vyučovacie hodiny geografie a biológie boli zrealizované v 5. roč. Žiaci v roli malých výskumníkov prišli na to, čo sa deje s dažďovou vodou, keď sa dostane na povrch Zeme, čo sa s ňou deje v podzemí a akým spôsobom tečúca voda formuje krajinu okolo nás. Zistili tiež, prečo sa niektoré živočíchy môžu pohybovať po povrchu vodnej hladiny a aké problémy môže živočíchom spôsobiť znečistenie vody. 

      Veríme, že okrem vedomostí, naši malí výskumníci získali aj praktické zručnosti a v neposlednom rade krásny zážitok z nového učenia.

    • Johanka postupuje do finále :)
     • Johanka postupuje do finále :)

     • Johanka Ličková z triedy Seven Islands (VI.A) získala 1. miesto na krajskom kole Anglickej olympiády. Srdečne jej blahoželáme, tešíme sa s ňou a prajeme krásny zážitok na celoslovenskom kole olympiády. 

    • Blahoželáme Johanke a Vere
     • Blahoželáme Johanke a Vere

     • Johanka Ličková, z triedy Seven Islands (VI.A), sa umiestnila na 1. mieste a Vera Perecárová z triedy Cair Paravel (IX.A) sa umiestnila na 3. mieste v okresnom kole Anglickej olympiády. Obom dievčatám srdečne blahoželáme a Johanke prajeme veľa síl v krajskom kole.

    • Lyžiarsky výcvik
     • Lyžiarsky výcvik

     • V dňoch 6. - 10. 2. 2017 sa zúčastnili naše deti z OCA a OCB denného lyžiarskeho výcviku v lyžiarskom stredisku SKI Selce.

      Počas celého výcviku deti prekonávali svoj strach, hranice, naučili sa lyžovať, alebo sa v lyžovaní zlepšili. Mali z toho veľkú radosť a väčšina z nich bola veľmi vytrvalá a nevzdávali sa.
      Okrem diplomov si odniesli aj veľa dobrých spomienok a zážitkov 🙂.

       

      Už teraz sa tešíme na ďalšiu peknú akciu s našimi druhákmi.

      Fotky z akcie si môžete pozrieť v Galérii

    • Christian Picciolini v Narnii
     • Christian Picciolini v Narnii

     • V stredu, 8.2., do našej školy zavítal veľmi vzácny hosť. Bol ním americký publicista Christian Picciolini, ktorý si vo svojom živote prešiel obdobím, kedy bol vodcom extrémistického gangu v Chicagu, bol otvoreným neonacistom a skinheadom. V istej fáze svojho života však zistil, že nenávisť, ktorú prechovával voči ostatným ľuďom, ho ničila a nedokázal s ňou viac žiť. Pochopil, že nenávidieť ľudí inej rasy, iného národa, inej kultúry je cestou, ktorá je plná zla a bolesti. Podarilo sa mu zmeniť svoj život a teraz chodí po svete, hovorí svoj príbeh a vystríha mladých ľudí pred nebezpečenstvom extrémizmu v akejkoľvek forme.

      Myslíme si, že v dnešnej dobe plnej zvláštnych názorov je veľmi potrebné, aby sme sa poučili z chýb iných a snažili sa ich vyvarovať. 

      Fotky z tohto stretnutia si môžete pozrieť v Galérii

     • Pokoj

     • Hľadá sa.

      Nevideli ste ho?

      Odpoveď na túto otázku sme hľadali počas našej novej témy: POKOJ.

      Čo myslíte, našli sme ho?

      Našli.

      Niektorým triedam sa dokonca podarilo zostaviť aj recept na pokoj. A keďže sme chceli obohatiť aj ostatných,  podelili sme sa o ne v pondelok 30.1.2016 na našej Celebration.

      Zistili sme, že  pokoj môžeme nájsť, a ak ho máme my sami, môžeme ním obdarovať aj iných. Piesňou: ,,Hevenu shalom aleichem“ sme potvrdili našu snahu, chuť a túžbu mať pokoj stále v sebe. Pani učiteľka Beátka nás povzbudila svojím slovom, že ak máme pravý  pokoj v srdci, zvládneme aj náročné veci, ktoré sú pred nami.

      Celebration sme uzavreli vyhodnotením výsledkov zberu papiera, a piesňou Nech je pokoj s nami sme túto tému ukončili.

      Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli a pomohli nám s prípravou slávnosti.

    • Mikuláš v Narnii
     • Mikuláš v Narnii

     • Veríte či neveríte....dňa 6.12 zavítal do Narnie "ozajstný" Mikuláš.
      Prišiel s veľkým "buchotom", aby potešil a prekvapil všetky dobré Narnijské deti a aj všetkých dobrých Narnijských učiteľov.
      Malí aj veľkí sa tomu potešili a na dobrotách si pochutnali cez veľkú prestávku na spoločnom triednom "pikniku". Každá trieda potešila Mikuláša 
      a jeho pomocníkov nejakou zábavnou pesničkou a dokonca aj violončelovým duetom. A tak sme si všetci spoločne mohli opäť pripomenúť čo to znamená "RADOSŤ" z dávania aj z prijímania.

      Fotky z akcie sú dostupné v Galérii.

    • 10. výročie Narnie
     • 10. výročie Narnie

     • V nedeľu 20. novembra sme mohli s radosťou osláviť 10. rokov od vzniku našej školy. Spoločne sme si zaspomínali na to, čo už máme za sebou a čo sa za tie roky podarilo. Ako sa z malej školičky s jednou triedou a troma učiteľkami stala veľká škola s takmer 300 žiakmi a viac než 30 členným pedagogickým zborom. Hlavnou myšlienkou týchto osláv bolo poďakovať v prvom rade Pánu Bohu za to, čo v Narnii a cez Narniu za ten čas urobil. Tiež bolo na mieste spomenúť si na tých ľudí, ktorí stáli pri začiatku Narnie a podporovali ju v rôznych obdobiach jej vývoja. 

      Predpoludním sme mali spoločné narnijské bohoslužby, kde sme si za účasti mnohých Narnijčanov vypočuli svedectvá rodičov, pozreli hudobné vstupy a scénky našich žiakov a predovšetkým vzdali Bohu chválu za to všetko. Po spoločnom obede nás čakali viaceré zaujímavé semináre a workshopy s pozvanými hosťami. Na záver tohto dňa bola ešte slávnostná večera pre tých, ktorí Narniu vytvárali a tvoria ju dodnes.

      Ďakujeme všetkým rodičom a priateľom, ktorí prispeli k tomu, aby sa tento nádherný deň mohol uskutočniť.

    • Naši úspešní šachisti
     • Naši úspešní šachisti

     • Srdečne blahoželáme našim šachistom k úspechu na Školských majstrovstvách žiakov a žiačok okresov  regiónu Banská Bystrica v zrýchlenom šachu. Sme hrdí na Tomáša Lovčičana  a Katku Bálintovú, ktorí získali prvé miesto v kategórii Najlepšia škola a postúpili aj do krajského kola súťaže. Tešíme sa a držíme palce!

      Tu sú naši úspešní hráči a ich umiestnenia:

      Tomáš Lovčičan ( LP ) - 2 miesto kategória Žiaci + postup do krajskej súťaže

      Katka Bálintová ( FU ) - 1 miesto kategória Žiačky + postup do krajskej súťaže

      Ester Hollá ( GC B ) - 2. miesto kategória žiačky D11

      Tomáš Lovčičan a Katka Bálintová - 1. miesto v kategórii Družstvá

    • Praha, Amsterdam, Brusel..
     • Praha, Amsterdam, Brusel..

     • Žiaci, ktorí sa v minulom školskom roku najviac zapájali do dobrovoľníctva, získali ako ocenenie zájazd do zahraničia. Skupina 14 žiakov a 4 učiteľov na dvoch dodávkach precestovala polovičku Európy. Pod vedením strýka pani riaditeľky sme spoznali pekný kus krásnej Prahy a užili sme si skvelé ubytovanie u Ondra a psa Aslana. Zoznámili sme sa s malebným mestečkom Badhoevedorp pri Amsterdame, kde nás ubytovala bývalá vysoká škola nášho zriaďovateľa Slava. V Amsterdame sme obbdivovali jeho výnimočnosť, no zoznámili sme sa aj s nástrahami, ktorým ľudia v tomto meste čelia. Navštívili sme misijnú organizáciu, ktorá sa snaží predstaviť Ježiša a nádej ľuďom bez nádeje.V Bruseli sme navštívili Parlamentárium, Mini Európu a Atómium, pozreli sme si hlavné námestie, priamo na ktorom sme boli aj ubytovaní.Ubytovanie a parkovanie v Bruseli nám prinieslo najviac zážitkov, o ktorých vám, v prípade záujmu, radi porozprávame :). Mestečko Písek v Českej republike bolo "cukríkom na záver". Strávili sme tu krásny čas s priateľmi s kresťanskej školy "Cesta" a zboru Cirkvi bratskej "Elim". Teraz už len spomíname a tešíme sa na to, čo nás čaká budúci rok.

      Fotky z výletu si môžeže pozrieť v galérii

       

       

       

    • Deti na nete
     • Deti na nete

     • Deti na nete

      3. novembra bol deň, kedy sme sa v našej škole pokúšali preniknúť do tajomstiev virtuálneho sveta, v ktorom sa všetci dennodenne pohybujeme. Naši žiaci 3. až 9. ročníka absolvovali workshop v rámci projektu „Deti na nete“ o bezpečnom správaní sa na internete, online hrozbách, kyberšikane a závislosti na počítačoch. Rodičia, ktorí mali o túto tému záujem, sa mohli zúčastniť podobného workshopu v popoludňajších hodinách. Workshopy viedla detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková spolu so svojou kolegyňou. Veríme, že aj tento workshop nám pomohol k tomu, že sa vo virtuálnom svete budeme pohybovať bezpečnejšie.

       

      Deti na nete - Obrázok 1    Deti na nete - Obrázok 2

    • Láska a úcta k ľuďom
     • Láska a úcta k ľuďom

     • My milujeme, lebo On nás miloval ako prvý. 1 list Jánov4,19

      Láska a úcta k ľuďom... alebo krásny farebný svet. Pán Boh určite veľmi ľúbi farby. Prezrádzajú nám to nádherné kvety, motýle, vtáky, zvieratá a celý prekrásny svet. Aj nám ľuďom dal rôzne farby. Rôzne farby vlasov, očí a pokožky.

      „Láska a úcta k ľuďom“ bola v tomto školskom roku naša tretia prierezová téma. Takmer celý mesiac sme si všímali, akí krásni sú ľudia okolo nás. Rozprávali sme si príbehy o deťoch, ktoré majú presne takú istú pokožku ako my, ale aj o takých, ktoré ju majú inej farby. Žiaci dostali dobrovoľnú praktickú úlohu, pripraviť „Darček pre niekoho, koho nepoznajú“. Celý mesiac vkladali do krabice užitočné veci pre neznámeho kamaráta, alebo kamarátku. Nakoniec sa tieto darčeky zaniesli deťom do detského domova a krízového centra v Banskej Bystrici.

      Tému sme ukončili 27. októbra. Náš hosť, Vladko Terem z detskej misie nám porozprával príbeh o Indiánovi, ktorý miloval Pána Boha celým svojim srdcom a miloval aj svojich blížnych, ktorým svojou pomocou nie raz zachránil aj život. Naše Celebration sme ukončili piesňami „Náš Pán všetky deti ľúbi“ a “Náš Pán On je kráľov Kráľ”.

    • Deti na nete
     • Deti na nete

     • Milí rodičia,

      radi by sme Vás pozvali na prednášku spojenú s diskusiou o novodobých nástrahách dnešnej doby pre naše deti - internet a možnosti, ktoré ponúka.

      Programom nás bude sprevádzať známa slovenská psychologička Mgr. Mária Tóthová-Šimčáková a bude zameraný na rôzne oblasti tejto problematiky v súvislosti s dopadom na naše deti - bezpečnosť na internete, kyberšikana, závislosť, hry,...

    • Mladší dobrovoľníci u pani riaditeľky
     • Mladší dobrovoľníci u pani riaditeľky

     • 23 žiakov zo šiesteho a siedmeho ročníka získali za svoju dobrovoľnícku pomoc v minulom školskom roku trojdňový pobyt priamo doma u pani riaditeľky. :) Najprv sme plánovali, že budeme dobrovoľníčiť - obnovovať turistické značky, čistiť prírodu od odpadkov a podobne, no počasie nám doprialo sa trošku viac rozprávať a hrať a menej pracovať. :) Aj tak sme však toho stihli dosť. Navštívili sme niekoľko starších ľudí, boli sme potešiť ľudí v domove dôchodcov, napiekli sme pre nich (aj pre seba :)) koláčiky a upratali sme kostol Cirkvi bratskej. A popritom sme sa vybláznili na plavárni, na hojdačkách, trampolíne.. Síce sme sa v noci tlačili vedľa seba na matracoch ako sardinky, ale to nám nevadilo. Hor sa pomáhať bez nároku na odmenu aj v tomto školskom roku! wink

      Viac fotografií onedlho vo fotoalbume :)

    • Láska a úcta k Pánu Bohu
     • Láska a úcta k Pánu Bohu

     • “Milovať budeš Pána, svojho Boha, celým svojím srdcom a celou svojou dušou a celou svojou mysľou.” Ev. podľa Matúša 22:37
      “Láska a úcta k Pánu Bohu” bola v tomto školskom roku naša druhá prierezová téma, ktorej sme sa venovali dva týždne. 
      Prváci a druháci sa snažili každý deň hľadať niečo, za čo sú Pánu Bohu vďační. 
      Tretiaci a štvrtáci hovorili o tom, že láska k Bohu sa prejavuje  láskou k blížnemu. Sústredili sa na Biblický verš zapísaný v 1. liste Jánovom 4:20 “Ak niekto hovorí: Milujem Boha a nenávidí svojho brata, je klamár. Veď kto nemiluje svojho brata, ktorého vidí, nie je schopný milovať Boha, ktorého nevidí”. Ďalej hovorili o tom, ako je dôležité milovať Boha aj v skrytosti, nie iba verejne ho vyznávať. 
      Ďalšia podtéma bola “Skutky” - moja láska k Bohu sa prejavuje aj skutkami. “A buďte k sebe dobrí, milosrdní, odpúšťajte si navzájom, ako aj vám Boh odpustil v Kristovi”. (Efezanom 4:32)
      A na záver sme si hovorili, aké je dôležité nenanucovať svoju vieru iným. “Ži tak, aby ľudia v Tvojom okolí chceli poznať Pána Ježiša.”
      Tému sme ukončili 3. októbra. Žiaci z každej triedy mali možnosť povedať, čo si so svojimi pani učiteľkami hovorili k tejto vzácnej téme. Niektoré triedy vyrobili krásne plagáty, iné modlitebné reťaze. Draho Poloha sa s nami podelil o vzácne slovo. Hovoril nám o tom, že naše srdce je ako truhlica so vzácnymi vecami. Žiaľ, často sa správame ako smetiari a do tej truhlice si ukladáme veci, ktoré patria do koša. Aby naše srdce bolo v poriadku a aby sme mohli milovať Pána Boha, potrebujeme ho vyčistiť od hriechov a v tom nám môže pomôcť Pán Boh, keď ho o to poprosíme a vyznáme mu tie naše hriechy. Naše Celebration sme ukončili piesňami “Zlož svoju starosť na Pána” a “Náš Pán On je kráľov Kráľ”.
       

    • Wonder day - šarkaniáda
     • Wonder day - šarkaniáda

     • Krásne, jesenné počasie nás nenechalo sedieť v laviciach a tak sme zobrali šarkanov a vybrali sme sa na lúku. Vietor nám prial a tak sme sa mohli vynadívať na šarkanov od výmyslu sveta. Niekomu lietal lepšie, niekto sa s ním potrápil viac, ale všetci sme z toho mali radosť. Porzite si fotogalériu z tejto krásnej akcie. 

    • Naše pravidlá
     • Naše pravidlá

     • Hranice, pravidlá, prikázania.  

      Stretávame sa s nimi všetci a všade. Niekto v práci, niekto v škole, na ulici, na ceste, v obchode, detskej izbe, ... atď. Nie sú preto, aby nás obmedzovali, oberali nás o radosť. Práve naopak. Chránia nás a pomáhajú nám vytvárať bezpečné prostredie, v ktorom sa môžeme učiť, tešiť, hrať či rozvíjať.  

      Prvé septembrové týždne sme venovali čas práve týmto pravidlám a hraniciam. Každé ráno sme si ich nejakým spôsobom pripomínali, rozprávali sme sa o nich, debatovali sme. Snažili sme sa ich dostať nielen do hlavy, ale aj do srdca, aby sme ich vedeli múdro používať. Aj Pán Boh nám dal tiež pravidlá, ktoré nazývame prikázaniami. Ukazujú nám bezpečnú cestu, ktorou môžeme kráčať.  

      Na prvom stupni sme dnešný deň túto tému ukončili ranným Celebration, kde nám každá trieda predstavila jedno z pravidiel. Formy boli rôzne, videli sme niekoľko poučných scénok, pantomímu, počuli sme originálne básničky.  

      Do tried sme odchádzali povzbudení nielen piesňou, slovom, ale verím, že aj motiváciou tieto pravidlá dodržiavať a prispievať tak k dobrej atmosfére v našej Narnii, a všade tam kam pôjdem. Takto budem robiť radosť Pánu Bohu, rodičom, učiteľom, sebe a navyše môžem byť príkladom pre kamarátov a spolužiakov. Pretože dobro sa šíri rýchlo.

     • Riaditeľské voľno

     • Oznamujeme rodičom, žiakom a návštevníkom, že v piatok, 16. 9. 2016, bude v ZŠ Narnia RIADITEĽSKÉ VOĽNO. V SZUŠ R. Tatára bude v tento deň prebiehať vyučovanie podľa rozvrhu hodín.

      Prajeme Vám krásny predĺžený víkend.

      vedenie školy

  • Kontakty

   • Základná škola Narnia, Okružná 2, Banská Bystrica
   • info@narniabb.sk
   • 048 381 10 27
   • číslo účtu vo VÚB: 2207431659/0200 Variabilný symbol: dátum narodenia dieťaťa v tvare DDMMRRRR Konštantný symbol: 0558 Špecifický symbol: 999 (resp. číslo krúžku) Účel platby: meno dieťaťa + škola (resp. názov krúžku)
   • Sem zadajte adresu školy
  • Prihlásenie

 • Fotogaléria

  • Láska a úcta k ľuďom
  • ŠARKANY
  • Láska a úcta k Bohu
  • Cvičenia v prírode - 1.ročníky
  • Hranice,máme v škole hranice...
  • Koniec školského roka
  • Výlet prvákov GCA a GCB (Ranč Kráľová)
  • Skromnosť a dávanie
  • Stretnutie budúcich prvákov
  • MDD v Narnii
  • Vernosť - celebration s hosťom V. Országhom
  • Nasťa na 1.stupni