• Keď nie ste schopný zmeniť situáciu, zmeňte seba.
        • Viktor Frankl
        • Všetko, čo nás na druhých rozčuľuje, môže viesť k pochopeniu seba samého.
        • Carl Gustav Jung
        • Ak sa úmyselne rozhodneš byť niečím menej, než si schopný byť, potom ťa varujem – budeš nespokojný po celý zbytok svojho života.
        • Abraham Maslow
        • Prijatie seba samého je prvým krokom k skutočnému prijatiu ostatných.
        • Školský psychológ

• Mgr. Hana Kocurová, PhD.

e-mail: hanka.kocurova@narniabb.sk

tel. č.: 0918 833 461

• Konzultačné hodiny

• 1.stupeň

Pondelok: 14:00 - 15:30

Streda: 14:30 - 15:30

2.stupeň

Utorok: 13:30 - 15:30

Štvrtok: 13:30 - 15:30

Termín stretnutia je možné si dohodnúť individuálne, ale aj prostredníctvom mailu: hanka.kocurova@narniabb.sk. Konzultácia v inom čase je možná po osobnom alebo e-mailovom dohovore.
        • Práca školského psychológa

• Školský psychológ je odborným zamestnancom školy. Zmyslom školského psychológa je podporovať školu v tom, aby dobre fungovala; obhajovať záujmy žiaka v spolupráci s rodičmi a učiteľmi. Spolupráca so šk. psychológom je založená na dobrovoľnosti. Nikoho k nej nemožno nútiť, možno ju len ponúkať alebo odporúčať.

Pri poskytovaní poradenstva ostávajú dôverné informácie medzi psychológom a klientom (žiak, učiteľ, rodič). O zásadách práce školského psychológa hovorí i dokument Informovaný súhlas (viď príloha), ktorý pred začatím spolupráce šk. psychológa s  dieťaťom podpisuje jeho zákonný zástupca. Psychológ na kontakt so žiakom, ktorý je závažným spôsobom ohrozený (napr. týranie) nepotrebuje súhlas od rodiča. Psychológ musí v súvislosti so žiakom mlčanlivosť niekedy porušiť: pokiaľ  by išlo o ohrozenie zdravia a života žiaka a ako každý občan má oznamovaciu povinnosť, pokiaľ ide o trestný čin.

Pri vykonávaní psychologickej činnosti sa školský psychológ riadi pravidlami v Etickom kódexe Slovenskej komory psychológov a tiež dokumentom Etike práce školského psychológa  Asociácie školskej psychológie.

Psychologická starostlivosť nezahŕňa komplexnú diagnostiku ani dlhodobú terapiu. Spolupracujeme s CPP ako aj s ďalšími externými poskytovateľmi pedagogicko-psychologických služieb pre žiakov školy.
        • Školský psychológ sa stretáva:

• (1) individuálne = konzultácie a poradenstvo žiakom, ktorí potrebujú pomôcť s nejakým problémom

(2) v skupine = najmä prevencia rôznych patologických javov a ďalšie aktivity

Školský psychológ sa na podnet učiteľa, rodiča alebo z vlastnej iniciatívy zúčastňuje vyučovania, kde pozoruje správanie žiakov alebo interakciu medzi žiakom a učiteľom.

(1) Na základe pozorovania konzultuje s učiteľom jednotlivé situácie a ponúka možnosti na zlepšenie komunikácie medzi učiteľom a žiakom.

(2) Psychológ učiteľovi objasňuje a vysvetľuje príčiny problémového pôsobenia žiaka v škole a odporúča postupy ako so žiakom pracovať.

(3) Psychológ pre učiteľov pripravuje prednášky, workshopy, besedy, ktoré majú za cieľ zvyšovať ich psychologickú pripravenosť a spôsobilosť.

(4) V spolupráci s učiteľmi psychológ realizuje prieskumy sociálnych vzťahov v triedach, triednej klímy a podobne.

• Kedy kontaktovať školského psychológa?

• ŽIACI, ak
          • - cítia potrebu porozprávať sa
            - potrebujú pomoc pri zvládaní stresu z učenia (písomiek), napriek snahe sa im v učení nedarí
            - hľadajú motiváciu k učeniu a spôsobom učenia
            - hľadajú spôsoby, ako efektívne komunikovať s učiteľmi
            - nerozumejú si so spolužiakmi v triede
            - prežívajú silné pocity hnevu, smútku, strachu, úzkosti a pod.
            - chceli by zvýšiť svoje sebavedomie a sebaistotu
            - chce na sebe pracovať a hľadať svoj potenciál a rásť
            - niekto im ubližuje v škole, mimo školy (na sociálnych sieťach)
            - iné ťažké situácie, ktoré ich trápia.
          • RODIČIA, ak
          • -vyskytli sa ťažkosti v správaní ich dieťaťa voči nim alebo učiteľom
            -vnímajú u dieťaťa ťažkosti vo vzťahoch s rovesníkmi (spolužiakmi)
            -u ich dieťaťa sa objavili zmeny v správaní (záškoláctvo, sebapoškodzovanie, šikanovanie, kyberšikanovanie a pod.)
            -vnímajú rôzne výchovné problémy alebo problémy s učením a zvládaním učiva u svojho dieťaťa,
            -vnímajú, že ich dieťa má ťažkosti zvládať svoje emócie (zmeny nálad, výbuchy hnevu, tréma, časté pocity smútku, depresia, strata chuti do života, strachy, hanba a pod.),
            -pri riešení iných aktuálnych problémov
      • Dokumenty na stiahnutie

• Mobilná aplikácia na podporu duševného zdravia

• 10.05.2023 09:28
          • Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) spustil pre deti a mladistvých bezplatnú mobilnú aplikáciu Sanity na podporu duševného zdravia. Aplikácia by mala mladým ľuďom poskytnúť spätnú väzbu o ich prežívaní úzkosti. Odborníci z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie zrozumiteľnou formou vysvetľujú jednotlivé typy úzkosti (sociálna fóbia, panické ataky, fóbie, perfekcionizmus, voľne plynúca úzkosť).

Aplikácia sa zameriava na (seba)diagnostiku a psycho-edukáciu. Ponúka myšlienkový denník, podcasty, kartičky pomoci a praktický návod na nácvik dýchania, ktorý pomáha v krízovej situácii dostať ihneď úzkosť pod kontrolu.

Bližšie informácie nájdete na oficiálnej stránke VÚDPaP.