• Keď nie ste schopný zmeniť situáciu, zmeňte seba.
        • Viktor Frankl
        • Všetko, čo nás na druhých rozčuľuje, môže viesť k pochopeniu seba samého.
        • Carl Gustav Jung
        • Ak sa úmyselne rozhodneš byť niečím menej, než si schopný byť, potom ťa varujem – budeš nespokojný po celý zbytok svojho života.
        • Abraham Maslow
        • Prijatie seba samého je prvým krokom k skutočnému prijatiu ostatných.
        • Školský psychológ

• Mgr. Hana Kocurová, PhD.

e-mail: hanka.kocurova@narniabb.sk

tel. č.: 0918 833 461

• Konzultačné hodiny

• 1.stupeň

Pondelok: 14:00 - 15:30

Streda: 14:30 - 15:30

2.stupeň

Utorok: 13:30 - 15:30

Štvrtok: 13:30 - 15:30

Termín stretnutia je možné si dohodnúť individuálne, ale aj prostredníctvom mailu: hanka.kocurova@narniabb.sk. Konzultácia v inom čase je možná po osobnom alebo e-mailovom dohovore.
        • Práca školského psychológa

• Školský psychológ je odborným zamestnancom školy. Zmyslom školského psychológa je podporovať školu v tom, aby dobre fungovala; obhajovať záujmy žiaka v spolupráci s rodičmi a učiteľmi. Spolupráca so šk. psychológom je založená na dobrovoľnosti. Nikoho k nej nemožno nútiť, možno ju len ponúkať alebo odporúčať.

Pri poskytovaní poradenstva ostávajú dôverné informácie medzi psychológom a klientom (žiak, učiteľ, rodič). O zásadách práce školského psychológa hovorí i dokument Informovaný súhlas (viď príloha), ktorý pred začatím spolupráce šk. psychológa s  dieťaťom podpisuje jeho zákonný zástupca. Psychológ na kontakt so žiakom, ktorý je závažným spôsobom ohrozený (napr. týranie) nepotrebuje súhlas od rodiča. Psychológ musí v súvislosti so žiakom mlčanlivosť niekedy porušiť: pokiaľ  by išlo o ohrozenie zdravia a života žiaka a ako každý občan má oznamovaciu povinnosť, pokiaľ ide o trestný čin.

Pri vykonávaní psychologickej činnosti sa školský psychológ riadi pravidlami v Etickom kódexe Slovenskej komory psychológov a tiež dokumentom Etike práce školského psychológa  Asociácie školskej psychológie.

Psychologická starostlivosť nezahŕňa komplexnú diagnostiku ani dlhodobú terapiu. Spolupracujeme s CPP ako aj s ďalšími externými poskytovateľmi pedagogicko-psychologických služieb pre žiakov školy.
        • Školský psychológ sa stretáva:

• (1) individuálne = konzultácie a poradenstvo žiakom, ktorí potrebujú pomôcť s nejakým problémom

(2) v skupine = najmä prevencia rôznych patologických javov a ďalšie aktivity

Školský psychológ sa na podnet učiteľa, rodiča alebo z vlastnej iniciatívy zúčastňuje vyučovania, kde pozoruje správanie žiakov alebo interakciu medzi žiakom a učiteľom.

(1) Na základe pozorovania konzultuje s učiteľom jednotlivé situácie a ponúka možnosti na zlepšenie komunikácie medzi učiteľom a žiakom.

(2) Psychológ učiteľovi objasňuje a vysvetľuje príčiny problémového pôsobenia žiaka v škole a odporúča postupy ako so žiakom pracovať.

(3) Psychológ pre učiteľov pripravuje prednášky, workshopy, besedy, ktoré majú za cieľ zvyšovať ich psychologickú pripravenosť a spôsobilosť.

(4) V spolupráci s učiteľmi psychológ realizuje prieskumy sociálnych vzťahov v triedach, triednej klímy a podobne.

• Kedy kontaktovať školského psychológa?

• ŽIACI, ak
          • - cítia potrebu porozprávať sa
            - potrebujú pomoc pri zvládaní stresu z učenia (písomiek), napriek snahe sa im v učení nedarí
            - hľadajú motiváciu k učeniu a spôsobom učenia
            - hľadajú spôsoby, ako efektívne komunikovať s učiteľmi
            - nerozumejú si so spolužiakmi v triede
            - prežívajú silné pocity hnevu, smútku, strachu, úzkosti a pod.
            - chceli by zvýšiť svoje sebavedomie a sebaistotu
            - chce na sebe pracovať a hľadať svoj potenciál a rásť
            - niekto im ubližuje v škole, mimo školy (na sociálnych sieťach)
            - iné ťažké situácie, ktoré ich trápia.
          • RODIČIA, ak
          • -vyskytli sa ťažkosti v správaní ich dieťaťa voči nim alebo učiteľom
            -vnímajú u dieťaťa ťažkosti vo vzťahoch s rovesníkmi (spolužiakmi)
            -u ich dieťaťa sa objavili zmeny v správaní (záškoláctvo, sebapoškodzovanie, šikanovanie, kyberšikanovanie a pod.)
            -vnímajú rôzne výchovné problémy alebo problémy s učením a zvládaním učiva u svojho dieťaťa,
            -vnímajú, že ich dieťa má ťažkosti zvládať svoje emócie (zmeny nálad, výbuchy hnevu, tréma, časté pocity smútku, depresia, strata chuti do života, strachy, hanba a pod.),
            -pri riešení iných aktuálnych problémov
      • Dokumenty na stiahnutie

• Mobilná aplikácia na podporu duševného zdravia

• 10.05.2023 09:28
            • Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) spustil pre deti a mladistvých bezplatnú mobilnú aplikáciu Sanity na podporu duševného zdravia. Aplikácia by mala mladým ľuďom poskytnúť spätnú väzbu o ich prežívaní úzkosti. Odborníci z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie zrozumiteľnou formou vysvetľujú jednotlivé typy úzkosti (sociálna fóbia, panické ataky, fóbie, perfekcionizmus, voľne plynúca úzkosť).

Aplikácia sa zameriava na (seba)diagnostiku a psycho-edukáciu. Ponúka myšlienkový denník, podcasty, kartičky pomoci a praktický návod na nácvik dýchania, ktorý pomáha v krízovej situácii dostať ihneď úzkosť pod kontrolu.

Bližšie informácie nájdete na oficiálnej stránke VÚDPaP.

• e-SCHRÁNKA DÔVERY

• 05.12.2022 13:06
            • Milí žiaci a milé žiačky!

Elektronická SCHRÁNKA DÔVERY slúži pre vaše podnety, problémy, pripomienky, nápady. Niekedy je dobré mať pocit, že stále existuje riešenie ťažkých situácií. Nie vždy sme schopní niektoré náročné situácie zvládať sami. Aj touto formou sa vám ponúka možnosť podpory a istoty, že je tu niekto, s kým môžete zdieľať svoje radosti aj starosti a pomôcť dôjsť k riešeniu.