• Erasmus

• Diseminácia projektov

•          Výstupy z kurzov projektu Erasmus+

V októbri 2023 sa celý učiteľský tím stretol na teambuildingu, na ktorom sme odprezentovali aj naše skúsenosti, inšpirácie, nové poznatky a zážitky zo vzdelávacích mobilít.

Rozprávali sme sa o:

• ako lepšie manažovať triedu
            • ako vytvoriť v triede bezpečné prostredie
            • ako sa vysporiadať s odlišným prežívaním a správaním detí
            • ako efektívne komunikovať nielen so žiakmi, ale aj s rodičmi
            •  ako funguje mozog keď má uspokojené biologické potreby a ako funguje, keď ich uspokojené nemá
            • ako funguje proces premýšľania a tvorivosti ...

Každý z nás, účastníkov kurzu,  si z neho priniesol aj tzv. ,,silné“ myšlienky, o ktoré sme sa radi podelili aj s ostatnými. Tu sú niektoré z nich:

• Dobrá stratégia + sebadôvera z predchádzajúcich úspechov = Zapamätanie si a dobrý výsledok
            • Uznať prežívanie a pocity detí neznamená odsúhlasiť ich správanie.
            • Polož si otázku. Ktorú najmenšiu vec môžem zmeniť a prinesie najväčšiu zmenu?
            • Nemusíš pracovať viac - prestaň robiť to, čo nefunguje a vráť sa ku svojim žiakom, odovzdaj im čo najviac zodpovednosti za ich učenie  a nájdi na každom žiakovi aspoň 1 dôvod, pre ktorý ho máš skutočne rád!
            • Často môžeme pre svojich žiakov urobiť len toto: Zvládať samých seba (ukázať im, že sme bezpeční dospelí a sme tu pre nich, v škole nemusia používať škodlivé vzorce správania, ktoré im vonku pomáhajú prežiť)
            • Pozorovať, nie hodnotiť – sústrediť sa na potreby ľudí, nie na slová, ktoré hovoria.
            • Som tu pre teba! Možno nemusím nič riešiť IBA počúvať, pochváliť.
            • Oddeľ to, čo si myslíš od faktov.
            • Nemôžeme zmeniť situáciu žiakov v ich rodine (živote), ale môžeme im dať bezpečné miesto, kde môžu o svojich pocitoch hovoriť.
            • Perfekcionizmus je nepriateľ dobrého. Preto sa nesnaž viac, ale skús INAK.
            • Dieťa sa nemôže dobre učiť, ak nerozmýšľa dobre o sebe.

Konkrétne výstupy z niektorých absolvovaných kurzov si môžete pozrieť v nasledujúcich prezentáciách:
            Vystup_erazmus.pptx
            Sardinia-kurz.pptx