• Pozývame vás na prednášku "Deti digitálnej doby"

• Rada rodičov vás 23.10. o 17:00 pozýva na prednášku spojenú s praktickým workshopom. Spoločne sa pozrieme na vplyv digitálnych technológii na životy našich detí, sociálne siete, aplikácie, hry a online bezpečnosť. Dotkneme sa témy online závislostí a toho, ako im predchádzať.

V druhej časti bude priestor na praktické ukážky možností rodičovskej kontroly obsahu a vzájomné zdieľanie skúseností.

Prednáška sa uskutoční v školskej jedálni.

• Narnijská burza sa blíži

• Pozývame na Narnijskú burzu, ktorá sa uskutoční v sobotu 14.10.2023 od 9:00-12:30 v školskej jedálni. Prihlásiť sa môžete do piatku 15:00. Bližšie informácie, inštrukcie a registráciu nájdete na: https://bit.ly/narnia-burza

Predávať a kupovať budeme detské knihy a hračky, letné aj zimné športové potreby a vrchné športové oblečenie a príslušenstvo. Prineste ich v piatok, 13.10. od 16:30-19:00 do jedálne. Stále môžu urobiť radosť a poslúžiť niekomu inému. Tešíme sa na vás a veríme, že sa stretneme v hojnom počte!

• Do našej zbierky pribudli dve športové medaily

• To, že naši žiaci majú veľké množstvo nadania sme vedeli už dávno, no opäť nás o tom presvedčili. 5. októbra sa konali Horehronské atletické hry, ktoré združili množstvo atlétov zo škôl nášho kraja. Chýbať nesmeli ani naši žiaci. Súťažilo sa v rôznych atletických disciplínach- skoky, behy, vrhy. Našu školu reprezentovalo šestnásť žiakov, ktorí si domov odniesli dve medaily a množtvo pekných umiestnení. Miriam Pisarovičová získala zlatú medailu (beh na 300 metrov) a striebornú medailu (beh na 8OO metrov). Jakub Čevela sa prebojoval do finále behu na 60 metrov, Miriam Kišová sa prebojovala medzi osem najlepších v skoku do diaľky a Adam Račák hodil úctyhodných 45 metrov kriketkou. Ďakujeme všetkým športovcom, ktorí nás reprezentovali a pedagógom za to, že ich pripravovali.

• Navštívil nás uznávaný herec

• Meno Lukáš Latinák je všeobecne známe. Obľúbený slovenský herec a glosátor je známy z mnohých filmov, seriálov a zábavných relácií. Okrem toho robí edukačnú činnosť pre školy, počas ktorej sa snaží žiakom priblížiť svet literatúry vtipným a nápaditým spôsobom. Preto 6.10. prijal pozvanie a navštívil Narniu. Počas 90 minút žartoval, prednášal, rapoval, citoval... Ukázal svety rôznych literárnych hrdinov a zaujímavé zákutia veľkého literárneho sveta. Tohto literárneho workshopu sa zúčastnil celý druhý stupeň. Svoju blízkosť a to, že má rád deti vyjadril fotením a autogramiádou, ktorá nasledovala po oficiálnom programe.

• Učitelia sa vzdelávali aj cez prázdniny

• Leto je už nenávratne preč, ale predsa sa ešte raz obzeráme späť a prinášame vám správu o letnom vzdelávaní našich učiteľov.

Tento rok sa nám to konečne podarilo! Naša škola sa zaradila do programu Erasmus+ a v lete naši prví kolegovia získavali nové poznatky z neurovedy, manažmentu triedy a vzdelávali sa tiež v oblasti riešenia problémového správania žiakov, inklúzie a komunikácie s rodičmi. A to všetko na krásnej Sardínii. Je užitočné pre učiteľov cestovať niekam ďaleko "len" preto, aby sa zúčastnili nejakého školenia? Sme presvedčení, že áno. Je veľmi potrebné, aby sa stretávali so svojimi zahraničnými kolegami, prekračovali hranice svojho štátu, aj všedných dní, aby dokázali vykročiť zo svojej komfortnej zóny a svoje skúsenosti podávali ďalej. A nielen podávali ďalej, ale cielene formovali tých, ktorí im boli zverení.

Júlové (od 10.-15.7.) a augustové (28.8. - 2.9.) dopoludnia  sme trávili spolu s ostatnými učiteľmi na školeniach, ktoré viedli Robert Krausse a Marie Delaney. Dozvedeli sme sa mnohé dôležité informácie o fungovaní mozgu. O tom, kedy je najlepšie nastavený na učenie sa a čo všetko môže spôsobiť, že sa proces učenia naruší, či celkom zablokuje. Učili sme sa, čo znamená bezpečná trieda,  ako vytvárať vhodné podmienky pre žiakov s rôznymi potrebami a ako vnímať žiaka, učiteľa i rodiča komplexne - v kontexte ich vlastných životných príbehov.

Nebolo to však "len" o učení. Popoludní sme mali možnosť zhlboka sa nadýchnuť a načerpať silu pri pohľade na more, pri túlaní sa mestom a pozorovaní života okolo nás. Boli sme fascinovaní chuťami Sardínie, taliančinou, ktorá znela ako melódia a ľuďmi, u ktorých sme pozorovali výrazný zmysel pre priateľstvo a komunitu. Ako sa to prejavovalo? Na pláži pod slnečníkmi, na zastávke na lavičkách, mladí, či starí, sedeli a veľa sa rozprávali. Bolo to krásne. Nad týmto všetkým sa týčili dovysoka vytiahnuté pínie, ktoré pod dotykom horúcich lúčov omamne voňali. Z ich korún sa okrem vône šírilo aj cvrlikanie cikád. Keď nám počas roka bude ťažko, na toto všetko si spomenieme a snáď sa nám to ľahšie ponesie. Cenné poznatky zo vzdelávania  uplatňujeme v našej každodennej pedagogickej činnosti a čoskoro ich odovzdáme ostatným kolegom, aby dopady letného vzdelávania učiteľov Narnia BB cez projekt Erasmus + boli pre našu školu čo najefektívnejšie.

• A čo ste robili v nedeľu vy?

• V nedeľu 1.10.2023 boli v Narnii slávnostné bohoslužby. Každoročne ich pripravuje ZŠ Narnia a jej zriaďovateľ, Zbor Cirkvi bratskej v Banskej Bystrici. Naši prváci perfektne zvládli svoje vystúpenie - nadšene zaspievali narnijskú hymnu a pieseň o priateľstve. Dospelí boli povzbudení témou bohoslužieb "Domov" - Bohom stvorený, ľudským hriechom stratený a pokorným návratom k Bohu opäť získaný. Previedol nás ňou kazateľ CB Juraj Institoris. Deti boli touto témou oslovené cez maľovaný príbeh. Po ukončení bol čas na neformálne rozhovory, spoločné zdieľanie a chutné občerstvenie.